Pasze treściwe- zboże dawki
Zasadowica żwacza określana również jako niestrawność zasadowa jest schorzeniem u kóz polegającym na zmianie odczynu treści żwacza w kierunku zasadowym na skutek nadmiernej produkcji amoniaku. Do powstania choroby dochodzi głównie wtedy, gdy pasze przeznaczone dla kóz zawierają duże ilości białka (pasze treściwe, młoda trawa, lucerna, koniczyna, również mocznik), przy niedostatecznej ilości włókna strawnego (siano, słoma) i łatwo strawnych węglowodanów. W żwaczu białko rozkładane jest do amoniaku. Znaczne jego ilości wykorzystują drobnoustroje do syntezy wartościowego białka zwierzęcego.Zwierzę nagle traci apetyt, temperatura ciała obniża się o 1 stop. C, występują również zaburzenia rytmu serca. Objawom tym towarzyszy oddawanie dużych ilości wodnistego, ciemnego pieniącego kału. Mocz ma tendencje do pienienia się, a kozy stają się nadpobudliwe, przy czym obserwujemy także sztywność kończyn oraz chwiejny chód. Biegunce towarzyszą nawracające wzdęcia. Zwierzęta mają duszności i następuje u nich także osłabienie czynności rozrodczych

Kwasica żwacza to poważna choroba metaboliczna, wywoływana zwykle błędami w żywieniu. Szczególnie groźne jest przedobrzenie z łatwo fermentującymi węglowodanami, takimi jak: ziarno zbóż, śruta, otręby, kiszonka z kukurydzy, wysłodki buraczane, jabłka i melasa. Inne przyczyny to zbyt raptowna zmiana dawki paszowej i stosowanie zbyt drobno pociętych kiszonek. Maleje wtedy produkcja śliny i maleje pH w żwaczu, co zabija florę bakterii symbiotycznych i namnażają się bakterie kwasu mlekowego lub produkujące metan. Wzrasta też ciśnienie osmotyczne treści żwacza, tkanki odwadniają się i gęstnieje krew, rośnie poziom glukozy i fosforu w wątrobie, zaburza się gospodarka wodno-elektrolitowa i kwasowo-zasadowa organizmu. Najpierw pojawia się utrata apetytu i zakłócenie motoryki przewodu pokarmowego. Szybko dochodzi do tego również spadek zawartości tłuszczu w mleku i cuchnąca biegunka szarego koloru. Chore kozy zaczynają też więcej polegiwać i nie chcą wstawać. Ponadto przestają jeść i dostają rosnące wzdęcie żwacza z powodu panującej w nim ostrej fermentacji. W dalszej fazie koza zaczyna pojękiwać i zgrzytać zębami, ma też silne drżenie mięśni i zaburzenia równowagi. W zaawansowanej fazie kwasicy kał kozy robi się pienisty i zawiera krew. Zwierzęta dostają też wysoką gorączkę, przestają móc oddawać mocz, ich błony śluzowe staja się coraz mocniej przekrwione i szybko maleje im tętno.

Dlatego w obu przypadkach nadmierne skarmianie zbożami może prowadzić do problemów metabolicznych.

Dlatego napisałam dawkowania które są dobrze dobrane by nie doprowadzały do problemów metabolicznych. Mieszaka zbóż - to jak napisałam określenie dla wszystkich zbóż łącznie ze strączkowymi.


  PRZEJDŹ NA FORUM