NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » CHOROBY ZAKAŹNE » PASTERELOZA, ENZOOTYCZNA BRONCHOPNEUMONIA (PASTERELLOSIS)

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Pastereloza, enzootyczna bronchopneumonia (pasterellosis)

  
monia8366
19.11.2015 12:14:48
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Lokalizacja:: Częstochowa

Posty: 4621 #2204516
Od: 2013-3-21


Ilość edycji wpisu: 2
Przyczyny

Pastereloza jest zakaźną chorobą zwierząt domowych, także kóz. Chorobę wywołuje Pasterella multocida i Pasterella hemolytica. Są to drobnoustroje warunkowo chorobotwórcze izolowane są z gardła klinicznie zdrowych zwierząt. W przebiegu choroby może dochodzić do wtórnych zakażeń (adenowirus, wirus PI 3, mykoplazmy).
Choroba występuje w Polsce.

Objawy kliniczne

U młodych zwierząt choroba może przebiegać ostro w postaci posocznicy. Zwierzęta tracą świadomość, obserwuje się pienisty, krwawy wypływ z nosa. Choroba po 6 do 24-48 godzinach kończy się śmiercią. Mogą wystąpić także nagłe zejścia, bez wcześniejszych objawów.
U zwierząt starszych pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego - kaszel, wypływ śluzowy lub śluzowo - ropny z nosa, duszność. Osłuchowo stwierdza się rzężenie. Temperatura wzrasta, zwierzęta tracą apetyt, pojawiają się objawy depresji. Zazwyczaj po 1-3 dniach (rzadziej 12 godzinach) od wystąpienia pierwszych objawów następuje śmierć. Choroba może także przejść w formę przewlekłą.

Zmiany anatomopatologiczne

U zwierząt które padły nagle obserwuje się galaretowaty, zielonkawy wysięk pokrywający nasierdzie, a w jamie opłucnowej dużą ilość płynu. Płuca są obrzęknięte, z licznymi wybroczynami. W tchawicy i oskrzelach pienisty, krwawy płyn. U zwierząt, które wykazywały objawy choroby obserwuje się galaretowate nacieczenia i wybroczyny podskórne w okolicy karku i klatki piersiowej, krupowe zapalenie płuc, powiększenie migdałków i węzłów chłonnych zagardłowych, owrzodzenia błony śluzowej gardła i przełyku, wychudzenie zwłok. Można obserwować owrzodzenia błony śluzowej fałdów trawieńca.
Pomocnicze badania laboratoryjne
Diagnoza powinna być poparta badaniami mikrobiologicznymi. Z materiału pobranego od padłych zwierząt (migdałki, krew, narządy wewnętrzne) izoluje się dużą liczbę patogenu.

Leczenie

W leczeniu stosuję się surowicę przeciw pasterelozie, antybiotyki, a także potencjonowane sulfonamidy.

Zapobieganie

Ważną rolę odgrywają właściwe żywienie zwierząt i odpowiednie warunki utrzymania. Szczególnie niebezpieczne są okresy zmiany żywienia i transport. Można stosować szczepienia profilaktyczne.


Źródło:


TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


_________________
http://powr-t.blogspot.com/
  
Electra29.03.2024 02:41:21
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » CHOROBY ZAKAŹNE » PASTERELOZA, ENZOOTYCZNA BRONCHOPNEUMONIA (PASTERELLOSIS)

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny